children, beach, june

Co s angličtinou o prázdninách?

Letní prázdniny jsou za dveřmi a stejně tak i čas, kdy si děti odpočinou od školy, od učení a taky od angličtiny. Jenomže dá se jazyk u dětí vůbec chápat jako učení?

Osobně to jako lektorka vnímám spíše jako nevýhodu, že děti na několik měsíců přicházejí o možnost angličtinu rozvíjet.

Kolik si toho po prázdninách pamatují? Na základní škole mají pohov na dva měsíce a v mateřské škole dokonce na čtyři měsíce! Ano, na čtyři! V červnu se totiž už moc nevyučuje. Snad jen náhradní lekce, pak jsou dva měsíce prázdnin a začíná se zase až v říjnu.

Přitom pro jazyk je tak důležité, aby ho děti nasávaly z okolního prostředí co nejvíce, nejlépe každý den.

Z tohoto důvodu jsem se rozhodla  napsat článek s nějakými tipy pro vás. Dozvíte se tu, jak dětem angličtinu jednoduše zprostředkovat během letních prázdnin. 

Vzpomeňte si, jakým způsobem se vaše dítě začalo učit česky. Bylo to právě vaší iniciativou. Mluvili jste na něj, ukazovali mu knížky, obrázky, reálné situace, básničky, říkanky a písničky. To vše vás může nyní inspirovat k tomu, zařadit další jazyk podobným způsobem. 

toddler, reading, kids fashion

Pokuste se sehnat nějaké knížky v angličtině pro nejmenší a zkuste je dětem číst. Nejprve to mohou být jen obrázkové knížky s jednoduchými slovíčky, potom i říkanky. Knihy v angličtině můžete sehnat levně i na bazárku a nebo se poptat v knihovně. 

S malými dětmi začněte jen tak mimochodem. V tomto věku jsou zvědavé, nadšené a rády se zapojí. Se staršími předškolními a školními dětmi se domluvte. Například, že nejprve si přečtete knížku v angličtině a potom v češtině. Snažte se vyhledat témata, která děti skutečně zajímají. Jen tak budou nadšeně spolupracovat a nebudou mít pocit, že se něco musí učit. 

person, human, child

Písničky a říkanky jsou výbornými pomocníky. Můžete je zařadit kdykoliv během dne, když jedete v autě, vaříte, když se s dětmi oblékáte, či děláte hygienu. Na internetu naleznete spoustu inspirace a kdyby se vám nechtělo hledat, vytvořila jsem písničky a říkačky včetně videonávodů na nejběžnější témata do eBooku Jak učit děti angličtinu bez učebnic.  Nějaké tradiční písničky naleznete i zde na mých stránkách. 

V eBooku naleznete také hry, které jsou sice tvořené spíše pro lekce se skupinkou dětí, ale určitě je lze upravit i pro děti doma. Níže pro vás uvádím tři takové hry z eBooku, které vám pomohou vnést angličtinu přímo k vám domů. 

1) What´s missing? – Vyberte nějakou skupinku předmětů například jídlo, ovoce, hračky a přikryjte je šátkem. Předmětů by nemělo být víc jak sedm. Vyzvěte dítě, aby si zavřelo oči: Close your eyes. V tomto momentě odstraňte jeden předmět tak, aby to dítě nevidělo. Šátkem znovu přikryjte všechny ostatní předměty a řekněte dítěti, že už může otevřít oči: Open your eyes! Dítě oči otevře a hádá, který předmět zmizel. Po chvíli můžete schovávat předměty dva i tři a nebo jim i měnit místa. 

Snažte se dítě podpořit v tom, aby pojmenovávalo předměty v angličtině. Čím více vy mluvíte anglicky, tím více je dítě jazyku vystaveno. Můžete se učit společně. Nevadí, pokud vaše angličtina není dokonalá, protože pokud má dítě i jiné zdroje angličtiny, snadno pochytá správný přízvuk jinde.  Vy v tuto chvíli posloužíte pouze jako udržovací zdroj a motivace. 

2) Find something blue – Můžete si zahrát další hru, která se zaměřuje na barvy a nebo na různé předměty. Dítě jednoduše vyzvete, aby našlo něco, co je modré, zelené, malé, velké, dlouhé, nebo udáte přesné slovíčko například: Show me the table. ….Tuto hru můžete hrát kdekoliv, třeba při jízdě v autě. Dítě tak může hledat obchod, semafor, psa apod. Potom si můžete vyměnit role.  Tzn., že vám bude dávat úkoly dítě. 

3) Let´s play! – Děti milují námětové hry, tzn., že si hrajete na něco. I v tomto případě je skvělé využít angličtinu.  Můžete si hrát na obchod, restauraci, návštěvu u doktora apod. Přizvat do hry můžete i plyšáčky a vtáhnout tak děti lépe do děje.  Buďte kreativní a zkuste napodobit hru, kterou využíváte normálně v češtině. 

Pokud si rádi hrajete, můžete si s dětmi společně zahrát bojovku v angličtině. Připravte trasu, po které společně s dítětem půjdete a na ní rozmístěte úkoly. Můžete je dávat k šipkám, nebo k fáborkům. Hra lze hrát v přírodě, na zahradě, ale i někde uvnitř. Úkoly mohu být typu: Find 3 sticks,  Show me something green, Jump like a rabbit…..apod. Pokud by se vám nechtělo nic vymýšlet a ještě jste tak neučinili, stáhněte si zdarma moji Letní bojovku zde.  

K rozvoji poslechu doporučuji děti vzít do kina na nějakou pohádku v originále a nebo si ji rovnou pustit doma na YouTube a nebo na Netflixu. Já vřele doporučuji Peppa Pig, ale rozhodující je, aby to dítě bavilo.

V neposlední řadě zmíním dovolenou v zahraničí, kde se mluví anglicky. Podpořte své dítě v tom, aby si samo něco v obchodě koupilo, aby si tam hrálo s ostatními dětmi, které nemluví česky, protože děti jsou jako houba a jazyk velice snadno samy pochytí jen tím, že jsou mu vystaveny. Sama si vzpomínám, když jsem jako dítě byla na návštěvě u příbuzných v Polsku a po pár dnech jsem tam běhala s polskými dětmi a plynule jsme spolu mluvili. Bylo to tak snadné, nic mě nikdo neučil, jen jsem byla mezi dětmi. 

Na dovolené můžete také využít animační programy, které mohou být v angličtině. 

Pokud chcete znát ještě více tipů jak děti rozvíjet v angličtině, sledujte facebookovou stránku Angličtina pro děti – Englishland. kde pravidelně vkládám zajímavé náměty.  S radostí vás i přivítám v uzavřené facebookové skupině, kde se potkáte s lidmi, kteří si také přejí rozvíjet děti v angličtině hravě a tvořivě. Tudy do skupinky »

Mějte se krásně a užívejte léta s dětmi a angličtinou. 

1 názor na “Co s angličtinou o prázdninách?”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *